Historie objektu

Úvodní stránka > Historie objektu

Společnost Alfatex Móda, s.r.o. ukončuje k 30.9.2008 výrobu pletených oděvů. (26.7.2008)

Děje se tak po 117 letech od zahájení textilní výroby v Pelhřimově a 17-ti letech od transformace státního podniku Modeta na společnost s ručením omezeným Alfatex Móda.

Za roky své existence jsme se díky vysoké kvalitě zpracování vypracovali mezi přední evropské textilní výrobce v oblasti pletených výrobků. Spolupracovali jsme s předními firmami ve Velké Británii, Itálii a Německu. V minulých letech jsme několikrát přistoupili k restrukturalizaci nákladů a zeštíhlení společnosti. To nám umožnilo odolávat všem nepříznivým vnějším tlakům (dovoz levné asijské produkce, zvyšování cen energií, zvyšování mezd a posilování měny). Od konce roku 2007 však dochází k dalšímu dramatickému posílení koruny vůči ostatním měnám. Stále rychlejší tempo posilování české koruny nás vzhledem k převažujícímu podílu exportu dostalo do pozice, že současné ceny nekryjí ani naše výrobní náklady. Situace na světových trzích neumožňuje potřebný růst cen našich výrobků, a proto z důvodu nerentabilnosti výroby jsme nuceni tuto výrobu ukončit. Výpověď se týká 178 pracovníků z toho 135 v dělnických profesích.

Zdroj: https://pelhrimovsky.denik.cz/podnikani/20080726_alfatex_exodus.html

Konec pleteného textilu v Pelhřimově (2. 10. 2008)

Textilní výroba měla v Pelhřimově 117 let dlouhou tradici. Alfatex Móda vznikl před sedmnácti lety transformací státního podniku Modeta. Alfatex měl zákazníky hlavně ve Velké Británii, Itálii a Německu.

Zdroj: https://ekonom.cz/c1-28564010-konec-pleteneho-textilu-v-pelhrimove

Alfatex koupil bankrotující Modetu (13. 5. 1999 )

Veškerou technologii a více než 150 zaměstnanců, kteří patřili do jihlavské firmy Modeta Sweater Club, na niž byl letos v březnu prohlášen konkurs, převzaly od počátku května pletařské závody Alfatex Pelhřimov. Generální ředitel Alfatexu Petr Stoklasa přitom oceňuje rychlé rozhodování správce konkursní podstaty a obchodního soudu, který s odkoupením výrobní technologie a převzetím zaměstnanců musel souhlasit. "O nemovitosti jsme neměli zájem a působení v Jihlavě jsme proto řešili dvouletou nájemní smlouvou. Tato doba nám ukáže, zda ve městě postavíme nové výrobní prostory, nebo budeme dál hledat pronájem," vysvětluje Stoklasa. Rychlost v jednání byla podle něho klíčem k zachování zaměstnanosti a tradiční výroby ve městě. Modeta Sweater Club vznikla v 90. letech privatizací základního závodu státního podniku Modeta Jihlava, jehož součástí v minulosti byl i pelhřimovský závod, který v létě 1992 privatizovala formou přímého prodeje společnost Alfatex. Zatímco pelhřimovská textilka je od počátku vlastnicky stabilní a postupně roste, její jihlavská konkurentka doplatila na změny majitelů a orientaci na práci ve mzdě. "Přitom technologie a strojní vybavení bylo v Modetě modernější než u nás. Proto jsme o stroje také nyní projevili zájem," říká Stoklasa, který v Modetě dříve působil. Ploché pletací stroje firma převeze do Pelhřimova, kde je naváže na své výrobní kapacity a v Jihlavě ponechá výrobu kotonového zboží. Alfatex, který po převzetí Modety Sweater Club zaměstnává 650 lidí, hodlá už letos díky rozšíření sortimentu zvýšit tržby o 40 až 50 miliónů Kč. Alfatex: počet zam. 650 tržby (98) 198 mil. Kč

Zdroj: https://archiv.hn.cz/c1-800984-alfatex-koupil-bankrotujici-modetu


IMG_2033.JPGIMG_2037.JPGIMG_2039.JPGIMG_2041.JPGvenkovní pohledIMG_2103.JPGIMG_2101.JPG

logo-web